Festival meşalesi yakıldı

Festival meşalesi yakıldı

ABONE OL
16 Eylül 2022 13:48
Festival meşalesi yakıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4’üncü Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin resmi başlangıcı festival meşalesinin yakılmasıyla başladı.

Güneşten, topraktan ve tarihten gelen yerel lezzetlerini tüm Dünya’ya tanıtmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’nın (GAGEV) iş birliğinde yapılan GastroAntep, Festival Park’ı dolduran binlerce vatandaşla birlikte düzenlenen etkinliklerle start aldı.

Açılış konuşmaları öncesi sahnelen arttırılmış gerçeklikle bütünleşen dans gösterisi büyük beğeni topladı. Devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın GastroAntep Festivali için gönderdiği mesaj okundu. Mesaj sonrası protokol festival coşkusunu yansıtan festival meşalesini hep birlikte yaktı.

FESTİVAL ATEŞİ YAKILDI
Festival ateşinin yakıldığı etkinlik öncesi konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GastroAntep Festivali’nin adının dünyaya duyurulduğunu belirterek, festivale 70 ülkeden yüzlerce davetlinin katıldığı söyledi. Gaziantep’in yemeklerinin artık dünyada tanınır hale geldiğini kaydeden Şahin, kentin yemeklerinin lezzetini güneşten ve topraktan aldığını dile getirdi. Şahin, şöyle konuştu:

ŞAHİN: GAZİANTEP İÇİN GASTRONOMİ HAYATTIR
“Kokuna, dumanına, görkemine, insanına, toprağına, her şeyine maşallah Gaziantep. Şef olmak, ünlü şef olmak kolay değil. Kabiliyet, emek ister. Burası bir ticaret, merhamet, paylaşım, bereketli hilalin Doğu Akdeniz’e açılan kapısı olan bir şehir. Medeniyet Şehri olmak kolay değil. Sofra birleştirir. Sofra, iletişim, kardeşliğe ve merhamete açılan kapı, sevgimizin, muhabbetimizin göstergesidir. Gaziantep için gastronomi hayattır. En güzel mercimek, en güzel nohut benim topraklarımda yetişir. Araban’ın sarımsağı Kastamonu’nu geçti. Nizip’in zeytinin aromasını başka hiçbir yerdeki zeytinle kıyaslayamazsın. Fıstık başımızın tacı yeşil altınımız, ailemizin ekonomisi. Her yemeğin içine giren bize güç, kuvvet ve şifa verendir. Antep şifa, sağlıktır. Bu yüzden üzümümüz, biberimiz, Oğuzeli’nin narı, Nizip’in nanesinin şifası için daha fazla üreteceğiz, daha fazla tanıtacağız. Kadın kooperatiflerini kurduk ‘Birlikte rahmet var’ dedik, tasarımlarımızı yaptık. Herkese ‘Gaziantep’in sofrasında buluşalım’ diyoruz. “

VALİ GÜL: BU SADECE BİR FESTİVAL DEĞİL, BU BİR KALKINMA MODELİ
Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül ise Gaziantep’in tarımsal ürünlerinin tanıtımla beraber aranır hale geldiğini kaydetti. Vali Gül, “Bu şehirde yüzyıllardır bu yemekler pişiyordu, vardı ama bunu bir kalkınma modeline çevirmek önemli. Gastronomi kentiyle başlayan, coğrafi tescillerle bunu taçlandıran ve Türkiye’nin bütün şehirlerinde ‘Gaziantep ne yapıyor, ‘nasıl yapılıyor’ denilip, takip edilen bir şehir yaptığı için Başkan Fatma Şahin’e teşekkür ediyoruz. Milletvekillerimiz, bu şehirde yapılan her iyi şeyin arkasında. Hiç şüphesiz Gaziantepliler’e teşekkür ediyoruz. Kadir kıymet bilip bunu sahiplendiler. Bu sadece yemeklerin tanıtıldığı ve gösterildiği bir festival değil, bu bir kalkınma modeli. İnanıyorum ki bu sürdürülebilir bir hale gelecek” ifadelerini kullandı.

TBMM İDARİ AMİRİ ŞAHİN: SADECE GAZİ ŞEHRİMİZİN 500’E AŞKIN YEMEĞİ VAR
AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Ali Şahin, milletvekilleri adına yaptığı konuşmasında festivalin önemine dikkat çekerek, “Bizler Mezopotamya’nın çocuklarıyız. Dünya’da birçok şehir gastronomi şehri olarak anılıyor. Ama eminim ki hiçbiri bunu Gaziantep gibi hak etmiyor. Çünkü bizler Mezopotamya’nın çocuklarıyız. Gıdanın, tahılın doğduğu, dünyaya dağıldığı coğrafyanın çocuklarıyız. Bugün önümüze yüzyıllardan beri evrilerek gelmiş sadece Gazi şehrimizin 500’e aşkın yemeği var” dedi.

ANADOLU ATEŞİ GÖSTERİSİYLE BÜYÜLEDİ
Konuşmaların ardından davetliler Anadolu Ateşi dans gurubunun gösterilerini izledi.
Meşalenin yakılmasıyla beraber sahne alan Anadolu Ateşi Müzik ve Dans Topluluğu, Anadolu’nun geleneksel halk oyunlarından harmanlayarak eşsiz bir gösteri ortaya koydu. Türkiye’nin birçok bölgesinden esinlenerek hazırladığı gösteriyle dinleyicileri eğlence dolu bir akşam yaşattı. İlginin yüksek olduğu gösteride her performans sonrası topluluk yoğun alkış aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.