HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Erdemli bir nesil yetiştirmeliyiz

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Erdemli bir nesil yetiştirmeliyiz

ABONE OL
6 Ekim 2023 09:54
HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Erdemli bir nesil yetiştirmeliyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, kendi öz değer yargılarına sahip çıkan bir toplumun oluşmasında camilerin ve din görevlilerinin önemli rolü olduğunu söyledi.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla Diyanet-Sen ve Diva-Sen Gaziantep Şubelerini ziyaret etti.

Diyanet-Sen ve Diva-Sen Gaziantep Şubelerini ziyaret ederek bütün diyanet görevlilerinin her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nı tebrik ederek hayırlara vesile olmasını dileyen HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer, camilerin ve din görevlilerinin hayata kattığı anlam ve değerlerin toplumla paylaşılmasının önemine vurgu yaptı.

Ziyaretlerde, din görevlilerinin ve camilerin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek amacıyla her yıl kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın din görevlilerinin ve camilerin sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulduğu bir hafta olarak kutlanması gerektiği belirtildi.

İlk olarak Diyanet-Sen Gaziantep Şubesini ziyaret eden Göçer ve beraberindeki heyeti Memur-Sen ve Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral ve yönetimi karşıladı.

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer, tüm din görevlilerinin haftalarını tebrik etti.

HÜDA PAR olarak camileri ve din görevlilerini önemsediklerini ifade eden Göçer, din görevlileri ile camilerin kendileri için ayrı bir önem arz ettiğini belirterek, camilerin ibadet mekanları olmasının yanında, eğitim ve öğretimin yapıldığı birer ilim ve irfan mekanları olduğunu söyledi.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) döneminde camilerin bir eğitim merkezi olduğunu ifade eden Göçer, camilerin asli fonksiyonuna kavuşması için herkese görev düştüğünü söyledi.

Camilerin eğitim merkezi olabilmesi ve topluma yön verebilmesi için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yaşantısını topluma aktaracak din görevlilerine ihtiyaç olduğunu belirten Göçer, küçük yaştan itibaren eğitime önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Göçer, “Öncelikle ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Din görevlilerimiz çok önemli bir görev icra ediyorlar. İnsanların dini öğrenmesi ve onu doğru bir şekilde uygulaması gerçekten çok önemlidir. Tüm din görevlilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

“Camiler Allah’ı anma, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü mekanlardır”

İslam medeniyetinin cami merkezli bir medeniyet olduğunu vurgulayan Göçer, “Camiler çarşılarımızın, mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhudur. Camiler Allah’ı anma, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü mekanlardır. Huzur ve sükûnetin hâkim olduğu ibadetgâhlardır. Camiler sadece ibadetlerimizin değil, aynı zamanda tarihimizin, edebiyatımızın, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün iç içe geçtiği merkezlerdir. Toplumumuzda camiler ‘Allah’ın evi’ olarak zikredilir. Yani Allah’ın evine gitmek, Allah’a misafir olmak ve Allah’a ibadet edip muhabbet etmek gibi kutsaldır. Toplum olarak camilerin içini doldurabilmek için Resulullah’ı kendimize örnek almalıyız. Bugün İslam tarihinde isimleri zikredilen, bizim için birer yıldız mesabesinde olan sahabeler Resulullah’ın

öğretmenliğinde mescitte yetişmiş ve tamamen Resulullah’ın sünnet-i seniyesine tabi olarak, Kur’an ve sünneti yaşayarak, İslam dininin inşasında en önemli görevlerde yer almışlar ve gelecek nesli orada yetiştirmişler.” ifadelerini kullandı.

“Erdemli bir toplum oluşturabilmek için el ele vermeliyiz”

Camilerin ihyası için çabalayan din görevlilerine ve tüm diyanet çalışanlarına hizmetlerinden dolayı da teşekkür eden Göçer, “Değerlerimizi yaşayan ve yaşatan bir toplum yetiştirebilmek için din görevlileri kardeşlerimizin en başta sorun ve sıkıntıları giderilmeli, talepleri karşılanmalıdır. Din görevlilerimiz ile birlikte camileri yeniden şehrin kalbine, hayatın merkezine yerleştirmenin, medeniyetin beşiği haline getirmenin yollarını arayalım. Bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekle birlikte özellikle çocuk ve gençlerimize yönelik cami merkezli programlar yapmalıyız. Erdemli bir toplumun oluşabilmesi için sadece din görevlilerine değil, sorumluluk sahibi her Müslüman’a büyük görevler düşüyor. Hep birlikte erdemli bir toplum oluşturabilmek için el ele vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Memur-Sen ve Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral da Göçer ve heyetine anlamlı ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

“Camilerimizin elektrik sorunu yıllardır bir türlü çözülemedi”

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın daha çok din görevlilerinin sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulduğu bir hafta olarak kutlanmasını istediklerini belirten Göral, “Camilerimizin elektrik sorunu yıllardır bir türlü çözülemedi. Camilerin tüm aydınlatma, ısıtma ve soğutma giderleri genel bütçeden karşılanmalıdır. Yine imam hatiplerimizin lojman sorunu var. Bu son zamanlarda yüksek konut ve kira fiyatları göz önüne alındığında lojman konusu daha fazla önem arz ediyor.” dedi.

Göçer ve heyeti daha sonra ise Diva-Sen Gaziantep Şube Başkanı ve Handanbey Camii İmam Hatibi Ahmet Acem’i ziyaret etti.

HÜDA PAR heyetine anlamlı ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Acem, “33 yıldır görev yapıyorum ve ilk defa ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle ziyaret ediliyoruz. HÜDA PAR İl Başkanı Faruk Göçer ve heyetine haftamızı kutladıkları ve yanımızda oldukları için çok teşekkür ediyorum. Bu şekilde HÜDA PAR güzel bir çığır açtı. Normalde yıllardır haftamız kapsamında kimse bizi ziyaret etmez, tam tersi kendi haftamızda biz ziyaretlerde bulunuyoruz. Böyle bir haftada hatırlanmak, ziyaret edilmek, sorun, sıkıntı ve taleplerimizin dinlenmesi bizi memnun etti.” ifadelerini kullandı.

Acem, diyanet çalışanlarının toplumun her kesiminden teşvik ve saygı görmesi, hayat standartlarının sosyal ve ekonomik yönden iyileştirilmesi ve toplum içinde hak ettikleri yeri almalarını beklemelerinin en tabi hakları olduğunu vurguladı.

Ziyarette, camilerin elektrik sorunu, depremlerde hasar gören ve ibadete kapatılan camilerin restore çalışmalarının başlamaması, hasarlı camilerin hırsızların ve madde bağımlılarının uğrak yeri haline gelmesinin yanı sıra din görevlilerinin sorun, sıkıntı ve talepleri konuşuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.