TEMA Vakfı Gönüllüleri Toprağı Fidanla Buluşturdu

TEMA Vakfı Gönüllüleri Toprağı Fidanla Buluşturdu

ABONE OL
6 Aralık 2021 12:20
TEMA Vakfı Gönüllüleri Toprağı Fidanla Buluşturdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Gaziantep Gönüllüleri Toprak Erozyonuna Dikkat Çekmek İçin Fidan Diktiler

 

TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilciliği, erozyon kaynaklı toprak bozulumunun biyo-lojik çeşitliliğe olan etkisine dikkat çekiyor. TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem KATIOĞLU, sunduğu birçok ekosistem hizmetinin yanında, toprağın biyolojik çeşitliliğin dörtte birine ev sahipliği yaptığını belirterek, erozyona karşı toprağı koruyan uygulamaların önemini vurguladı.

Tema Vakfı Gönüllüleri Fidanları Toprakla Buluşturdu.

Yüzlerce TEMA Gönüllüsü erozyon ve toprak bozulumuna dikkat çekmek için 900 fidanı toprakla buluşturdu. Erozyon kaynaklı toprak bozulumu, arazi tahribatı, iklim değişikliği, doğal varlıklardan aşırı yararlanma, işgalci türler ve kirlilik gibi sorunlar, biyolojik çeşitlilik kaybının ana nedenleri arasında sıralanabilir. Toprak bozulumunun en yaygın ve en büyük sebeplerinden biri de erozyondur. Bugün iklim değişikliğiyle artan sağanak yağışlar, yaşa-dığımız sel gibi felaketlerle birlikte erozyonun şiddetini de artırıyor. Dünyada her yıl ortala-ma 75 milyar ton toprak erozyona uğruyor. Bu durum, her 5 saniyede, bir futbol sahası büyüklüğünde toprağın su ve rüzgarla taşınması anlamına geliyor. Türkiye’de ise yılda 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor.

 

Toprak, biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapan bir doğal varlıktır

 

Toprağın, milyonlarca canlı varlığın yaşadığı ve etkileşim içinde bulunduğu bir ekosistem olduğuna dikkat çeken Katıoğlu, “Toprakta sadece çok sayıda canlı bulunmakla kalmaz, aynı zamanda bu canlılar çok fazla çeşitlilik de gösterir. Toprak biyolojik çeşitliliğini oluştu-ran bu organizmalar yaşam döngülerini, toprak içinde ya da toprak yüzeyindeki üst toprak katmanında geçirirler. Ne yazık ki erozyon, toprak biyolojik çeşitliliğine ev sahipliği yapan, organik madde açısından toprağın en değerli kısmı olan üst toprağın taşınmasına ve kay-bına sebep oluyor. Kısacası toprak çeşitliliğini, üretkenliğini kaybediyor ve geleceğin gıda güvenliği riskini artırıyor” diyerek, tarımsal ürünlerde erozyon kaynaklı üretim kaybının %50’lere ulaşabildiğini belirtti.

 

Bu Topraklarda Umut Yeşertiyoruz…….

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.