TYB’nin Kültür Kervanı yola revan olacak

TYB’nin Kültür Kervanı yola revan olacak

ABONE OL
26 Eylül 2023 10:02
TYB’nin Kültür Kervanı yola revan olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Türkiye Yazarlar Birliği 45. Kuruluş yılı kutlamaları dahilinde Ankara’dan Ardahan’a kültür kervanı düzenleyecek.

Daha önceki yıllarda  30. yılında Edirne’den Ardahan’a, 35. yıl faaliyetleri kapsamında Ankara’dan Siirt’e ve 40.yılı dolayısıyla da Edirne’den Mostar’a kültür kervanı düzenlenmiş, faaliyetlerin belgeseli yapılmış, kitap olarak da yayımlanmıştı.

Şimdi de, Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri  ile; TYB’nin kuruluşunun 45. Yıl kutlamaları kapsamında, şair, yazar, akademisyen, gazeteci, ilim ve fikir insanlarının katılımı ile  Ankara’dan yola çıkacak kervan sırası ile; Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan’a gidecek ve dönüş yolunda ise Trabzon, Giresun, Ordu ve Çorum’dan Ankara’ya dönecek.

Uğranılan şehirler de ise;  okur yazar buluşmaları, paneller, sempozyumlar, konferanslar, şiir şölenleri, tarih, kültür, edebiyat sohbetleri düzenlenecek.

Kervanla ilgili bilgi veren TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, kültür, sanat, edebiyat, fuar, konser ve  festivallerin genelde belli başlı şehirlerde yapıldığını amaçlarının ise kültür kervanlarıyla Anadolu’yu baştan başa dolaşarak oralarda da etkinlikler düzenlemek olduğunu söyledi.

Destekleri için Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür eden Arıcan, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’i içine alan bölgelerimizdeki kişi ve kurumlar arasında var olan kültürel bağların daha da güçlendirip yaygınlaşmasını sağlayacak bu gezinin düzenlenmesi için üniversiteler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2023 yılının “Âşık Veysel Yılı” olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ulusal ve uluslararası etkinliklerle anılması kararlaştırıldığını hatırlatan Arıcan, bu kapsamda Âşıklık geleneğinin güçlü temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel’i anmak amacıyla, kervan güzergâhında bulunan Kars ve Ardahan’da “Dünden bugüne âşık ve halk edebiyatımız” konulu  bilgi şölenleri düzenleyeceklerini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.