SİNDİRİM BOZUKLUĞU TESPİTİ İÇİN ELASTAZ TESTİ

SİNDİRİM BOZUKLUĞU TESPİTİ İÇİN ELASTAZ TESTİ

ABONE OL
3 Ekim 2023 12:21
SİNDİRİM BOZUKLUĞU TESPİTİ İÇİN ELASTAZ TESTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İdeal kiloda bulunmak ve bunu korumak, genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Sindirim enzimlerinin eksik veya yetersiz düzeyde olması, kilo alamama sorununa neden olabilmektedir. Pankreasın ürettiği sindirim enzimleri yaşamımızda oldukça önemli bir role sahiptir.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel sindirim enzimlerinin oranın tespitinin Elastaz isimli bir test ile mümkün olduğunu belirterek kişinin kilo dengesinin ve kilo ile ilgili sorunlarının tespit edilebileceği hakkında açıklamada bulundu.

Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel sözlerine şöyle devam etti:

Kilo almada önemli bir fonksiyonu olan pankreasın ve pankreasın ürettiği sindirim enzimler oldukça önemlidir.Bunlardan biri olan elastaz, pankreasın ürettiği bir sindirim enzimidir ve elastin adı verilen proteinin sindiriminde kritik rol oynar. Eğer elastaz eksik veya yetersiz üretiliyorsa, elastin sindirimi bozulabilir. Ayrıca yiyeceklerin yeterince sindirilememesine, kilo kaybına veya kilo alamamaya neden olabilir. Elastaz Testi, pankreasın elastaz üretimini değerlendirmek ve elastaz eksikliği veya yetersizliği gibi sorunları teşhis etmek için kullanılır. Elastaz Testi sonuçları, bu enzimin seviyelerinin normalden düşük olup olmadığını gösterir ve sindirim sorunlarının nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir.’’ diye konuştu.

Doç. Dr. Ataman Gönel Elastaz Testi sonuçlarının düşük olması ve elastaz eksikliği teşhis edilmesi durumunda doktorların genellikle sindirim enzim replasman tedavisi önerdiklerini belirterek, sindirim enzim replasman tedavisinin , eksik olan sindirim enzimlerini yerine koymayı amaçladığını ve besinlerin daha iyi sindirilmesini ve emilmesini sağladığının altını çizdi. Bu tedavi kilo alamama sorunu olan kişilerin kilo alımını sağlayarak beslenme eksikliklerini önleyebilir. Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel kilo alamama sorunu olanların elastaz testi yaptırmaları çözüme ulaşmada fayda sağladığının altını çizdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.