HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Esnaf kepenk kapatma noktasına geldi

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Esnaf kepenk kapatma noktasına geldi

ABONE OL
16 Haziran 2022 15:12
HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Esnaf kepenk kapatma noktasına geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer ve beraberindeki heyet, Küsget Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek, esnafın sıkıntı, sorun ve taleplerini dinledi.

Esnaf ziyaretleri kapsamında kentin farklı noktalarındaki sektör temsilcilerini ziyaret ederek sıkıntı, sorun ve taleplerini dinleyen Göçer, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ndeki (KÜSGET) esnafı ziyaret etti.

Göçer, ilk olarak Gaziantep Oto ve Makina Sanatkarları Esnaf Odası Başkanlığı’na seçilen Ramazan Balcı’ya ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Göçer ve heyetini Balcı ile yönetimi karşıladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, esnaf ve sanatkarların son durumu ele alındı.

Balcı’ya yeni görevinde başarılar ve muvaffakiyetler dileyen Göçer, esnaf ve sanatkarlara önem verilmesi ve sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Özcan da Göçer’e ziyaretlerinden ve esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendikleri için teşekkür etti.

Daha sonra sanayi sitesindeki esnafı tek tek ziyaret eden, sorun ve taleplerini birinci ağızdan yerinde dinleyen Göçer, ziyarette sanayi esnafına HÜDA PAR’ın misyonunu ve vizyonunu anlatarak, esnaf ile uzun uzun sohbet etti.

Ziyaret sırasında esnafın ekonomik sıkıntılarını dinleyen Göçer’in girdiği her işletmede sık sık esnafın kepenk kapatma sözleriyle karşılaşması dikkat çekti.

Esnafın sıcak ve yoğun ilgisiyle karşılaşan Göçer’e yaşadıkları sıkıntıları anlatan esnaf, son dönemlerde artan enflasyon, ardı arkası kesilmeyen zamlar, akaryakıt fiyatının günlük artması, kurun yükselmesi, orantısız zamlardan kaynaklı satış yapamamaktan, her geçen gün artan hayat pahalılığına rağmen yetkililerin zamlara çözüm bulmamasından ve önlem almamasından yakındı.

Kepenk kapatma ile karşı karşıya kaldıklarını ve iflasın eşiğine geldiklerini anlatan esnaf, ekonomik krizi en derinden hissettiklerini belirterek bu süreçte artan maliyetlerin esnafın belini büktüğünü ve girdi maliyetlerinin artmasının, akaryakıt zamlarının ve elektrik faturalarının yüksekliğinden şikâyetçi oldu.

Birçok esnafın elindeki sermayesi ile geçimini sağlamaya çalıştığına dikkat çeken esnaf, zamlarla artık baş edemediklerini, ekonomik krizin giderek derinleşmesinin ve TL’nin döviz karşısında yaşadığı hızlı erimesi nedeniyle çok zor günlerden geçtiklerini dile getirerek, yetkililerden artık zamlara müdahale etmelerini istedi.

Ziyaret esnasında esnafın dile getirdiği sorunları ve sıkıntıları not aldıran Göçer, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, özellikle sanayi esnafını ilgilendiren bazı özel sorunların olduğunu ve yetkililerin bu sorun ve sıkıntıları giderme konusunda daha duyarlı davranmaları gerektiğinin altını çizdi.

Zamlardan ve ekonomik istikrasızlıktan dolayı esnafın zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Göçer, yetkililerin ekonomik sorunlara çözüm bulması gerektiğini ifade etti.

Esnafın genel olarak ekonomik sıkıntılardan ve satış yapamamaktan yakındığını ve zamlardan olumsuz etkilenen esnafa hükümetin destek vermesi gerektiğini ifade eden Göçer, “HÜDA PAR olarak kentimizde il ve ilçe teşkilatlarımızla esnafımızı ziyaret ederek, sorun ve sıkıntılarını yerinde tespit etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda esnafımızın taleplerini de dinliyoruz. Her gün kentimizin farklı bölgesindeki esnafımızı ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz kapsamında sanayi esnafımızı da ziyaret ettik.

İnşallah yaptığımız ziyaretler sonrası esnafımızın tespit ettiğimiz sıkıntılarını yetkili mercilere iletmeye çalışacağız.” dedi.

“Artan hayat pahalılığı ve maliyetler esnafımızın belini büküyor”

Esnafın genel olarak ekonomik krizin etkilerinden yakındığını ve krizin etkilerine de şahit olduklarını dile getiren Göçer, “Ülkemiz şu anda bir ekonomik kriz içerisinde bulunuyor. Bu süreçte artan hayat pahalılığı ve maliyetler esnafımızın adeta belini büküyor. Girdi maliyetlerinin artması, akaryakıt zamları, zamlara çözüm bulunmaması, esnafa destek verilmemesi ve elektrik faturalarının yüksekliği gibi birçok sorundan dolayı esnaf kepenk kapatma noktasına geldi.” diye konuştu.

“Esnafımıza bir dokunuyoruz, bin ah işitiyoruz”

Son dönemde esnafın gerçekten önemli sıkıntılar yaşadıklarına yakinen şahit olduklarını ifade eden Göçer, “Girdiğimiz hemen hemen her işletmede esnafımıza bir dokunuyoruz, bin ah işitiyoruz. Esnafımız gerçekten çok zor günlerden geçiyor. Esnafımız satış yapamıyor. Çoğu esnaf iş yerini siftahsız açıp kapatıyor. Kimi esnafımız özellikle imalat yapanlar artan maliyetlerden ve kazancın olmamasından dolayı işçi çıkartmak zorunda kalıyor. Esnafın iş yapamamasının yanı sıra işsizlik de artıyor. HÜDA PAR olarak her platformda esnafın sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Son dönemde karşılaştığımız en büyük sorun; girdi fiyatlarının çok artması. Özellikle elektrik faturaları esnafın belini en çok büken bir duruma geldi. Bunun yanında akaryakıta gelen zamlar birçok esnafı etkiliyor. Zamlar maliyetleri de etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

“Akaryakıt zamları sonrası mutlaka esnafımıza destek verilmesi gerekir”

Yaşanan bu ekonomik krizin en başta esnafı etkilediğini belirten Göçer, “Esnafımız önemli sıkıntılar yaşıyor. Fakat buna karşın yeterli desteğin ise henüz verilmediğini görüyoruz. Son dönemde elektrik faturaları ile ilgili bir desteğin verilmesini bekliyoruz ama elektrik faturalarına yapılan zammın geri çekilmediğini görüyoruz. Yine akaryakıt zamları sonrası mutlaka esnafımıza destek verilmesi gerekir. Birçok esnafımızın kirası çok yükseldi. Esnafımız her yönden önemli sıkıntılar yaşıyor. Son dönemde çok sayıda kapalı ve kiralık dükkan görüyoruz. Esnafımız son dönemde iş yapamıyor ve maalesef kepenk indiriyor. Çünkü artan maliyetler esnafımızın belini büküyor. Buna karşın esnafımıza hiçbir destek verilmiyor. Esnafımız kazanamayınca kentimizim ekonomisi de kazanamıyor. HÜDA PAR olarak tüm teşkilatlarımızla ve arkadaşlarımızla esnafımızın sorunlarına karşı mücadele etmeye çalışıyoruz. HÜDA PAR olarak her zaman esnafımızın yanındayız.” şeklinde konuştu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.