BAKAN MURAT KURUM: “NİZİP İLERİ BİYOLOJİK ATIK SU ARITMA TESİSİ EN GEÇ 2023 YILININ BAŞINDA DEVREYE ALINACAK”
  • Gaziantep Portal
  • Ekonomi
  • BAKAN MURAT KURUM: “NİZİP İLERİ BİYOLOJİK ATIK SU ARITMA TESİSİ EN GEÇ 2023 YILININ BAŞINDA DEVREYE ALINACAK”

BAKAN MURAT KURUM: “NİZİP İLERİ BİYOLOJİK ATIK SU ARITMA TESİSİ EN GEÇ 2023 YILININ BAŞINDA DEVREYE ALINACAK”

ABONE OL
12 Ağustos 2022 15:36
BAKAN MURAT KURUM: “NİZİP İLERİ BİYOLOJİK ATIK SU ARITMA TESİSİ EN GEÇ 2023 YILININ BAŞINDA DEVREYE ALINACAK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nizip Belediyesi ve İller Bankası ortaklığında yapımı devam eden Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni inceledi.

Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Bakan Murat Kurum, 155 milyon TL yatırıma sahip 36 bin metrekare alana inşa edilecek Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret etti.

Bakan Kurum, incelemeleri sonrası yaptığı konuşmada, yüzde 55’i tamamlanan projenin en geç 2023 yılının başlarında devreye alınacağını belirterek, “Tesis, bütün Nizip ilçesine hizmet verebilecek, evsel atıkların tamamen arıtılarak, Nizip Çayı’na bırakılacak. Burada arıtılan su da yine tarım arazileri için geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak.” diye konuştu.

KURUM: İNŞAATIMIZ PLANLANAN ŞEKLİYLE DEVAM EDECEK

Tesisin, Nizip ilçe nüfusunun tamamına hizmet edebilecek kapasitede olduğunu dile getiren Kurum şunları söyledi:

“Evsel atıkların tamamen arıtılarak, ileri biyolojik atık su arıtma tesisinden geçirilmesini sağlayacak tesisimizin incelemelerini gerçekleştiriyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nizip Belediyesi ve İller Bankası’nın ortak yürütmüş olduğu bu proje çerçevesinde inşallah inşaatımız planlanan şekliyle devam edecek.”

Tesisin bu yıl sonunda ya da en geç 2023 yılının başlarında devreye alınacağını ifade eden Kurum, “Nizip’teki tüm evsel atıklar arıtılarak Nizip çayına bırakılacak. Burada arıtılan su da yine tarım arazileri için geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak. Atık su arıtma tesisimiz Nizip’imize, Gaziantep’imize hayırlı olsun. Nizip Çayı’nın yine o eski görüntüsüne kavuşacağı, burada vatandaşlarımızın Nizip Çayı’nın yanında gezebileceği projemizi de yürütüyoruz.” ifadesini kullandı.

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki renk ayrıştırması ve koku problemine de değinen Bakan Kurum, “Bölgemizi en kısa sürede eski haline getireceğiz. Bu çerçevede de istihdama da katkı sağlamış bir çalışma yapmış olacağız.” dedi.

TESİS TAMAMLANDIĞINDA NİZİP ÇAYI ESKİSİ GİBİ TEMİZ AKACAK

155 milyon TL yatırıma sahip, 36 bin metrekare alana inşa edilecek Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin finansmanı Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile ortak çalışılarak sağlandı. Tesisin, 2023 yılının şubat ayında tamamlanması planlanıyor.

210 bin kişi kapasiteli Nizip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi hizmete girdiğinde ilçe merkezi başta olmak üzere Akçakent, Kızılcakent mahalleleri ile bölgede bulunan endüstri tesislerinden Nizip Çayı’na deşarj edilecek evsel ve endüstriyel kapasiteli atık su bir arada arıtılacak. Böylece Nizip Çayı temiz akacak, Hancağız Barajı’ndaki kirliliğin önüne geçilecek. Arıtma sayesinde tarımda temiz su sorunu çözülerek başta zeytin ve fıstık olmak üzere tarım arazileriyle hayvancılıkta verim artacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.