Döviz kurundaki dalgalanmalar pasaj esnafını vurdu

Döviz kurundaki dalgalanmalar pasaj esnafını vurdu

ABONE OL
29 Temmuz 2022 13:19
Döviz kurundaki dalgalanmalar pasaj esnafını vurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dolar bazında çalışan bütün esnafın bu durumdan kötü etkilendiğini belirten pasaj esnafı, dolardaki yükselişin pasaj esnafın satışlarını olumsuz etkilediğini belirtti. Dolardaki yükselişin pasaj esnafın satışlarını olumsuz etkilediğini belirten esnaf, artık kurun yükselmesine çözüm bulunmasını istiyor. Pasajdaki ürünlerin yüzde 99’unun dolarla geldiğini belirten Azak, dolardaki en ufak artışın bile çarşı esnafını direk etkilediğini belirterek, “Dolar yeniden artınca insanlar tedirginleşti ve piyasa yine kilitlendi. Piyasa büyük bir endişe hâkim. Çarsı esnafı çaresiz bir şekilde bekliyor. Artık kurun yükselmesine çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

DOLAR VE ALTININ YÜKSELİŞİ ÇARŞI’YI VURDU

Son günlerde yeniden yükselişe geçen döviz piyasası Gaziantep’teki çarsı ve pasaj esnafını vurdu. Hızla artan dolar artışı ithalat ve ihracat piyasası nabzının attığı Söylemez Pasajı, Büyük Pasaj, Belediye Pasajı, Halep Çarşısı, Turistlik Çarşı esnafını yoğun bir şekilde etkiledi.

Esnaf dolardaki kur artışının kendilerine olumsuz biçiminde yansıdığını, sattıkları ürünlerin yerlerine yenisini koyamamaktan yakınıyor.

ZOR GÜNLERDEN GEÇEN ESNAFI DAHA ZOR BİR DURUMA SOKTU

Covid-19 salgını sürecinin ekonomik sonuçlarına son zamanlarda piyasalardaki dalgalanmalar ve kur farkının da eklenmesi uzun zamandır zor günlerden geçen esnafı daha zor bir duruma soktu.

Covid-19 salgını sürecinden olumsuz etkilenen, kapanma ve yasaklardan sonra iş yapmaya başlayan esnafı bu defa döviz kuru ve zamlar vurdu.

Döviz kurunun yükselmesi esnafı oldukça olumsuz yönde etkilerken, satılan malzemenin yerine ürün koyamayan esnaf, elindeki sermayeyi de eritiyor.

Piyasadaki birçok ürünün ya kendisi ya da ham maddesinin dolarla alınması nedeniyle kur farkının da artmasıyla mağdur olan esnaf, bazı günler hiç satış yapmadan işyerini kapatıyor.

Zamlara yetişememekten yakınan esnaf, yaşanan ekonomik krizin giderek derinleşmesinin ve TL’nin de döviz karşısında yaşadığı hızlı erime nedeniyle zor günlerden geçiyor.

ESNAF KURUN YÜKSELMESİNE ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYOR

Covid-19 salgını sürecinden sonra toparlanmaya başlayan esnaf, dolardaki artışın en fazla kendilerini olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Gün boyu siftah yapamadan iş yerlerini kapatıp akşam eve gitmek zorunda kalan esnaf, artık kurun yükselmesine çözüm bulunmasını istiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.