Göçer: Gaziantep Şehir Hastanesi için şaka gibi tören

Göçer: Gaziantep Şehir Hastanesi için şaka gibi tören

ABONE OL
24 Eylül 2022 12:03
Göçer: Gaziantep Şehir Hastanesi için şaka gibi tören
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, yaklaşık 10 yıldır yapımı süren ve yıllardır inşaat halinde bekleyen Gaziantep Şehir Hastanesi için düzenlenen töreni “şaka gibi tören” şeklinde nitelendirdi.

Temeli 27 Aralık 2013 yılında eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından atılan ve yaklaşık 10 yıldır tamamlanmayan Gaziantep Şehir Hastanesi için “inşaatına başlama töreni” düzenlenmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Göçer, 10 yıldır tamamlanmayan hastane için tören düzenlenmesini eleştirdi.

Hastane ve doktor sayısının yetersiz olmasından dolayı vatandaşların mağdur olduğu Gaziantep’te şehir hastanesinin 10 yıldır tamamlanmamasının büyük bir ayıp olduğunu ifade eden Göçer, kentte her geçen hastanelerde doktor sayısının azaldığını ve randevu almanın zorlaştığına dikkat çekti.

“Bu tören halk ile alay etmekten başka bir şey değildir”

Yapımı tamamlandığında “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük hastanesi özelliğini taşıyacak” denilerek kamuoyuna lanse edilen hastanenin halen inşaat halinde olduğunu belirten Göçer, “Yaklaşık 10 yıl önce temeli atılan Gaziantep Şehir Hastanesi’nin temelini atma töreninde o dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, hastaneyi 3 yılda tamamlayacaklarını açıklamıştı. Ancak aradan geçen 10 yıla rağmen hastane tamamlanmadığı gibi birde ‘inşaata başlama töreni’ düzenlenmesi bu halk ile alay etmekten başka bir şey değildir.” dedi.

Temel atma töreninde Müezzinoğlu’nun hastanenin yapımını üstlenen o dönemki firma yetkilisini yanına çağırdığını ve hastanenin 29 Mayıs 2016 tarihinde teslim edilmesini istediğini, firma yetkilisinin ise söz konusu tarihin mümkün olabileceğini ifade etmesine rağmen hastanenin yıllardır inşaat halinde olduğunu ifade eden Göçer, “Aradan 6 yıl geçmesine rağmen hastane tamamlanmadığı gibi inşaatı ise yarım kaldı. Temeli 2013 yılının sonunda atılan ve 3 yılda tamamlanacağı açıklanan Gaziantep Şehir Hastanesinin aradan yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen tamamlanamaması halkın da tepkisine neden oluyor. Temeli 2013 yılında atılmasına rağmen çeşitli aksamalar nedeniyle yıllardır bir türlü bitirilemeyen ve adeta yapımı yılan hikayesine dönen Gaziantep Şehir Hastanesi’nin inşaat çalışmalarının tamamlanması ve bir an önce hizmete açılması isteniyor. Ancak hastane için tekrardan para harcanarak veya görkemli törenle halkla alay eder gibi tören düzenlenmesi istenmiyor.” ifadelerini kullandı.

Yetkililer tarafından 2023’te bitirileceği söylenen ve geçtiğimiz mart ayından bu yana inşaatına tek çivi bile çakılmayan hastanede yaklaşık yüzde 50’lik fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığı halde hastanenin halen inşaat halinde olmasının üzücü olduğunu ifade eden Göçer, hastanenin yıllardır inşaat halinde olmasına ve tamamlanmamasına vatandaşların büyük tepki gösterdiğine dikkat çekti.

“Artık normal bir hastane görevi görecektir”

10 yılda yarısı biten hastanenin kalan yarısının önümüzdeki yılda bitirilmesinin zor gibi gözüktüğünü ve hastanenin yapımı tamamlansa bile kapasite olarak kente yetmeyeceğini ifade eden Göçer, “2023 yılında tamamlanarak hizmete girmesi planlanan Gaziantep Şehir Hastanesi yapımı tamamlansa bile artık normal bir hastane görevi görecektir. Yani artık şehir hastanesi vasfını yitirmiştir. 10 yıldan bu yana yapımı yılan hikayesine dönen 1875 yataklı hastane bile nüfusu ciddi anlamda artan ilimiz için çok yetersiz kalacaktır.” diye konuştu.

“Bu millet ile alay etmeyin”

Daha önce 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılında tamamlanacağı açıklanan hastanenin firmalar arasındaki sorunların çözülememesi nedeniyle 2020 yılında tamamlanacağının açıklandığını belirten Göçer, “Bu çerçevede söz konusu anlaşmaya varıldığı belirtilen firmada geçtiğimiz aylarda Gaziantep Şehir Hastanesi ihalesini, yaşanan sorunlar ve tamamlanma süresi konusundaki sıkıntılar yüzünden askıya aldı. Yeniden hastanenin yapımına başlanacak olması çok gecikmiş olsa da olumlu ancak yıllardır bir türlü tamamlanmayan hastane için tören düzenlenmesine anlam veremedik ve çok şaşırdık. Yaklaşık 10 yıldır tamamlanmayan bir hastane için neden tören düzenlenir anlamış değiliz. Bu tören bir nevi halk ile alay etmek değil de nedir? Yapmayın Allah aşkına, bu millet ile alay etmeyin.” şeklinde konuştu.

Hastanenin 2023 yılının haziran ayında bitirilmesinin öngörüldüğünü anımsatan Göçer, “Haziran ayı geldiğinde hep birlikte verilen yeni vaadin yerine getirilip getirilmediğini göreceğiz. Temennimiz bir an önce hastanenin tamamlanması ve halkımıza hizmet vermesidir. İnşallah bu tören ve törende verilen vaat sadece önceki vaatler gibi vaat olarak kalmaz.” temennisinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.