HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer semt pazarını ziyaret etti

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer semt pazarını ziyaret etti

ABONE OL
1 Ağustos 2022 15:05
HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer semt pazarını ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer semt pazarını ziyaret etti

Esnaf ve vatandaş ziyaretlerine devam eden HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, semt pazarını ziyaret ederek esnafla ve alışverişe gelen vatandaşlarla sohbet etti.

Parti çalışmalarının yanı sıra şehir genelinde ve ilçelerde çeşitli programlar gerçekleştirerek, esnaf ve vatandaşın sorun ve taleplerini dinleyen Göçer, beraberindeki heyetle Şehitkamil ilçesi Onat Kutlar Mahallesi’nde kurulan semt pazarını ziyaret etti.

Semt pazarı esnafını ziyaret ederek esnafla ve pazara alışveriş yapmaya gelen vatandaşlarla sohbet eden Göçer, esnaf ve vatandaşların ekonomik anlamda çektiği sıkıntılara dair beklenti ve taleplerini dinledi.

Pazar esnafının yanı sıra vatandaşların şikâyet ve isteklerini dinleyen Göçer, pazar ziyareti sırasında çocuklara ve yaşlılara ayrı bir ilgi gösterdi.

Kendilerine yapılan ziyaretten dolayı memnun olduklarını ifade eden pazar esnafı ve vatandaşlar, Göçer’e teşekkür etti.

Ziyarette esnaf ve vatandaşların pahalılıktan, alım gücünün düşmesinden ve ardı arkası kesilmeyen zamlardan şikâyet ettiği görüldü.

Esnafın tezgahındaki ürünü satamamaktan, vatandaşın ise istediği ürünü alamamaktan yakındığına şahit olan Göçer, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu.

Tezgâhlardaki etiket fiyatlarını yerinde gözlemleyen Göçer, ürünlerin fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekti.

Semt pazarlarına alışveriş yapmaya gelen vatandaşların ekonomik anlamda zorluk çektiğini, her istedikleri ürünü alamadıklarını ve ihtiyaçları olan ürünleri ise pahalı olduğu için kısıtlı almak zorunda kaldığını belirten Göçer, hayat pahalılığının herkesi mağdur ettiğini söyledi.

Göçer, yaşanan fiyat artışlarından dolayı pazarcıların satışlarının halkın da alım gücünün düştüğünü söyledi.

Zamlardan dolayı hem esnafın hem de halkın zor günler geçirdiğine işaret eden Göçer, “Ziyaret ettiğimiz esnafımızın sorun ve sıkıntılarını dinlediğimizde, azda olsa bir kazanç sağladıklarını ifade ediyorlar. Ama semt pazarı esnafı çiftçiden ürün gelmediğini ve bu konuda çok eksikliğin yaşandığını söylediler. Gerçekten de çiftçi ektiğinin karşılığını alamadığı için ekim yapmıyor ve bu da pazarda ürünlerin eksilmesine sebep oluyor. Haliyle ürün eksikliği olduğu zaman bu durum fiyatlara ciddi anlamda olumsuz yansıyor ve yükselişler yaşanıyor.” dedi.

Yakıt, gübre ve ilaç giderlerinin çiftçiyi ciddi anlamda olumsuz etkilediğini ifade eden Göçer, “Bu ülkede üretimin sürekli olması gerekiyor. Bir ülkede üretim ne kadar fazla olursa, fiyatlar da o kadar ucuzlar ve halkın alım gücü yükselir.” ifadelerini kullandı.

Üniversite okuyan ve mezun olan birçok gencin semt pazarında çalıştığını belirten Göçer, şunları söyledi:

“Semt pazarında gençlerimizin sayısının çok fazla olduğunu gördük. Okulların tatil olması bir etkendir ama gençlerimizin okumakta bir hayalinin ve ileriye yönelik bir görüşleri yoktur. Sınava giren gençlerimizde sürekli bir kaygı var. Burada ki gençlerimizin büyük bir kısmı iş için yurt dışını tercih ettiklerini ve oralara gidip çalışacaklarını ifade ettiler. Bu memleket ve gençler hepimizindir. Bu gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Gençlerin çalışıp ailesine bakabilmesi için sağlıklı alanlar oluşturmamız lazım ki gençlerimizi kaybetmeyelim. Bu sağlıklı ortamlar oluşturulduğunda gençlerimiz burada kalacaktır. Gençlerimiz kendi ülkelerinde çalıştığı içinde, ülke kazanacaktır. Geleceğimiz olan nesillere iyi bir ortam hazırlamamız gerekiyor.”

Semt pazarındaki satışların ciddi bir şekilde eksik olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Göçer, “Esnafın belirttiği gibi önceden alım gücü yüksekti. Alışverişe gelen bir vatandaş önce 2 kilogram bir ürün alıyorsa, artık 1 kilogram alıyor. Bunun da tek bir sebebi var. O da hayat pahalılığından kaynaklanıyor. Temel ihtiyaç ürünleri olan zeytin, yumurta ve peynir gibi ürünlerde de ciddi bir artış var. 30’lu bir koli yumurtanın fiyatı 50 TL olmuş durumdadır. Yaşanan bu hayat pahalılığına baktığımızda bir asgari ücretle çalışan vatandaşımız ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Ürün fiyatları çok yüksek olduğu için alım gücü ciddi anlamda düşmüştür. Üretim olmazsa ürünler giderek azalacak ve azalan üründen dolayı fiyatlar daha yükselecek. Bu da toplumda her kesimi esnafı da halkı da ciddi manada etkileyecek.” şeklinde konuştu.

HÜDA PAR heyetinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getiren pazarcı esnafı, zamlara ve yüksek fiyatlara mutlaka bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Göçer’e yaşadıkları sıkıntıları anlatan esnaf, yaşanan hayat pahalılığından ötürü artık eski satışları yapamadıklarını ve hayat pahalılığının hem kendilerini hem de halkı ciddi manada olumsuz etkilediğini ifade ederek, yetkililerin gerekli iyileştirme adımlarını atması yönünde çağrıda bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.