HÜDA PAR “Gaziantep sanayisinin sorunlarına dikkat çekti”

HÜDA PAR “Gaziantep sanayisinin sorunlarına dikkat çekti”

ABONE OL
7 Mart 2022 16:34
HÜDA PAR “Gaziantep sanayisinin sorunlarına dikkat çekti”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜDA PAR Gaziantep’teki sanayicilerin sorunlarına dikkat çekti

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkan Yardımcısı ve İktisat İl Birim Başkanı Adem Eren, sanayicilerin son aylarda yükselen elektrik, doğalgaz, hammadde, gümrük vergileri ve döviz kurları gibi birçok sorun yaşadığını ifade etti.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan iller arasında 5’inci olan Gaziantep’teki sanayicilerin ve üreticilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Eren, son aylarda başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere enerjideki maliyet artışlarını sanayicileri ve üreticileri mağdur ettiğini ifade etti.

Son aylarda başta doğalgaz olmak üzere enerjideki maliyet artışlarının büyük bir bölümünün sanayici tarafından fedakar bir şekilde karşılandığını belirten Eren, sanayicilerin, bir yandan ihracata dayalı bir büyüme için gayret gösterirken, bir yandan yükselen elektrik, doğalgaz, hammadde, gümrük vergileri gibi sorunlarla mücadele ettiğini söyledi.

Enerji maliyetlerinin sanayicinin yükünü ağırlaştırdığına dikkat çeken Eren, artan elektrik fiyatlarına çözümün ise güneş enerjisi olduğunu belirtti.

Eren, Gaziantep’in genelde Türkiye’nin özelde ise Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ekonomi ve sanayi alanında lokomotif görevini üstlenen bir şehir olduğunu vurguladı.

Gaziantep’in özellikle sanayi ve imalat sektörlerinde 7 kıtaya binlerce ürün ihraç ederek Türkiye ekonomisine sürekli bir şekilde döviz girdisi sağladığını ifade eden Eren, “Tekstilden halıya, gıdadan mobilyaya her türlü üretim ve imalat maddeleri olmak üzere üretimde canla başla çalışarak dünyanın dört bir tarafına sevkiyatlar gerçekleştirmektedir.” dedi.

“Sanayiciler enerji maliyeti karşısında zorlanıyor”

Sanayicilerin son aylarda yükselen elektrik, doğalgaz, hammadde, gümrük vergileri ve döviz kurları gibi birçok sorun yaşadığını ifade eden Eren

kaufen clomid

, “Türkiye’nin sanayi başkenti olmak gibi büyük bir sorumluluğu yüklenmiş olan şehrimiz yükselen elektrik, doğalgaz, hammadde, gümrük vergileri ve döviz kurları nedeni ile çok zor günler geçirmektedir. Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 70’ini iş yerleri kullanmaktadır. Şunu özellikle belirtmek isterim ki Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 16,7’si plastik ve petrokimya sanayisinin üretimi için kullanılmaktadır. Ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerden plastik sanayi de diğer sektörler gibi enerji maliyeti karşısında zorlanıyor.” diye konuştu.

“Doğalgaz veya atık yakıtlardan elektrik üreten firmalar desteklenmeli”

Bu soruna çözüm olarak fabrikaların dış cephe yalıtım sistemlerinin yapılması konusunda teşviklerin verilmesi gerektiğini belirten Eren, “Fabrikaların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla güneş paneli sistemleri kurulması konusunda iş adamları ile ortak çalışılmalı ve bu sistemin faaliyete geçirilmesi amacıyla teşvikler verilmelidir. Ayrıca sanayici ürettiği malı en az 4 veya 6 ay vade ile satabildiğinden elektrik faturalarındaki ödeme vadesi her ay değil de her bir fatura için en az 3 ay ertelenerek ödeme vadesi uzatılmalıdır. Doğalgaz veya atık

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.