İMO Başkanı Burkay Güçyetmez:   “Kaybedecek zamanımız yok”

İMO Başkanı Burkay Güçyetmez:  “Kaybedecek zamanımız yok”

ABONE OL
25 Temmuz 2023 13:02
İMO Başkanı Burkay Güçyetmez:   “Kaybedecek zamanımız yok”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İMO Başkanı Burkay Güçyetmez:

“Depremin gündem olması için deprem olmasını beklemeyelim”

 

Adana’da meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedilirken, kentlerin depreme dirençli hale getirilmesi ve hasarlı binaların akıbeti tekrar gündeme geldi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, depremi önlemenin mümkün olmadığını belirtirken, “Depremi önleyemeyiz ama depremin afete dönüşmesini önlemek mümkündür” dedi.

6 Şubat depremlerinin ardından yaptığı bilgilendirici açıklamalar ve önerilerle önemli bir eksikliği dolduran İMO Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, Adana’nın Kozan ilçesindeki depremin ardından bir kez, “Depremin zamanını bilmediğimize göre kaybedecek zamanımız yok. Bir an önce yaşadığımız şehirleri depremlere dirençli hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Ülkemizin deprem kuşağında bulunduğunu ve depremle yaşamayı öğrenmekten başka çaremizin olmadığını ifade eden Başkan Burkay Güçyetmez, “Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen depremin ardından deprem yeniden insanlarımızın birinci gündem maddesi oldu. Depremin öncelikli gündem maddesi olması için yeni bir depremin olmasını beklememek gerek. Depremi her zaman öncelikli gündem maddesi yapmalı ve yaşadığımız şehirleri depreme dirençli hale getirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Güçyetmez, şöyle devam etti: “Deprem ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Bu nedenle depreme hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yok. Depreme hazırlıklı olmak da güvenli yapı stoku ile başlar. Bunun için de öncelikle, mevcut yapı stokumuzun envanterini çıkardıktan sonra mevcut durumu tespit edip, acilen güçlendirilmesi veya yenilenmesi gereken binaları belirlemek gerekiyor. Daha sonra da bu binaların belli bir plan doğrultusunda depreme dirençli hale getirilmesini sağlamamız elzemdir.

Depremin afetlere dönüşmesini engellemenin yolu akıl ve bilimden geçmektedir. İnşaat Mühendislerine gereken değer verilmeli, bilimsel ve mesleki gerçeklikler artık önemsenmelidir. Bugüne kadar unutulan, görmezden gelinen, ihmal edilen, bilime rağmen kabul edilmeyen tüm konular ivedilikle hatırlanmalı, artık ele alınmalı, hukuki eksiklikler giderilmeli,yapı üretim sürecinin tüm aşamalarının uygun şekilde işlemesini sağlayacak kanunlar ve yönetmelikler bir an evvel çıkarılmalı,var olanların eksiklikleri tespit edilmeli ve de acilen yenilenmelidir. Depreme hazırlık çalışmalarına ilgili tüm kurum ve kuruluşlar katkı sunmalı. Ortak akılla hareket edilmelidir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.