İMO’dan çözüm odaklı hizmet

İMO’dan çözüm odaklı hizmet

ABONE OL
6 Eylül 2022 22:22
İMO’dan çözüm odaklı hizmet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İMO’dan çözüm odaklı hizmet!

 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu, çözüm odaklı faaliyetlerine devam ediyor.

Üyelerinin iş hayatında karşılaştıkları sorunları çözmek ve çalışma şartlarını iyileştirmek için yoğun çaba içerisinde olan İMO Gaziantep Şube Yönetim Kurulu çözüm odaklı faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.

İnşaat mühendislerinin belediyelerle olan iş ve işlemlerinde karşılaşılan sorunları çözmek amacıyla geçtiğimiz günlerde Şahinbey Belediyesi yöneticileri ile bir araya gelen İMO Gaziantep Şube Yöneticileri ve üyeleri, bu kez de Şehitkamil Belediyesi yöneticileri ile toplantı düzenledi. Toplantıda, ruhsat süreci ve statik proje düzenleme esasları hakkında görüş alışverişinde bulunularak, süreçlerin kısaltılması talep edildi.

VERİMLİ VE FAYDALI BİR TOPLANTI OLDU

İMO Gaziantep Şubesi Korkut Küçükcan Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya, Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar Oğuzhan Çevik, Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı İnşaat Mühendisi Mehmet Semih Buharalı, İMO Gaziantep Şube yöneticileri ve İTB/SİM (İşyeri Tescil Belgesi/Serbest İnşaat Mühendisi) sahibi statik proje müellifi inşaat mühendisleri katıldı. Son derece verimli ve faydalı geçen toplantıda, Şehitkamil Belediyesi yetkilileri tarafından ruhsat uygulamaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya katılan inşaat mühendisleri ruhsat sürecinde ve statik proje denetiminde karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini paylaştılar.

HER KONUDA İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ

Şehitkamil Belediyesi İmar Müdürü Oğuzhan Çevik ve İmar Müdür Yardımcısı Semih Buharalı, Şehitkamil Belediyesi tarafından verilen ruhsat ve statik proje onay sayıları hakında bilgi verdikten sonra İMO ile her konuda işbirliğine açık olduklarını, önemli olanın sağlıklı ve depreme dayanıklı tasarımlar olduğunun altını çizdiler. Çevik ve Buharalı ayrıca, İMO Başkanı Güçyetmez ve yönetim kurulu üyelerine çözüm odaklı çalışmaları için de teşekkür ettiler. Başkan Güçyetmez de, üyelerinin görüş ve önerilerini dikkate alan ve her konuda işbirliğine açık olan İmar Müdürü Oğuzhan Çevik ve İmar Müdür Yardımcısı Semih Buharalı’ya teşekkür etti.

PROJELERDE ODA ONAYI ŞART OLMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, toplantı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, göreve geldiklerinden bu yana meslektaşlarının sorunlarının çözümü ile ilgili önemli girişimlerde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Statik Proje yapan üyelerimizin sorunlarına çözüm bulmak için bu kez de Şehitkamil Belediyesi yetkilileri ile düzenlediğimiz toplantı son derece verimli geçti. İMO olarak hazırlamış olduğumuz Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İş birliği Protokolümüzü yetkililere ilettik. Proje denetiminde Odamızın rolünün mutlaka olması gerektiği belirttik ve ruhsat sürecinde mutlaka statik projelerde İMO onayının olması gerektiğinin önemini vurguladık. Statik Proje Düzenleme Esaslarında ilgili yönetmelik ve standartlara göre bir format belirlenerek, statik proje incelenirken de ilgili yönetmelikler ve standartlar çerçevesinde değerlendirilmesinin altını çizdik. İMO Gaziantep Şubesi olarak üyelerimizin sorunlarının çözümü için ilgili kurum ve kuruluşlarla bu tür istişare toplantıları yapmaya devam edeceğiz.”

KDV ORANI MUTLAKA YÜZDE 8’E İNMELİ

Başkan Burkay Güçyetmez  ayrıca, “Depreme dayanıklı yapı tasarımının öncüleri olan statik proje yapan üyelerimizin de şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Git gide zorlaşan hayat şartları ve ekonomik  sıkıntılar içerisinde böylesine önemli bir işlevi olan emek ve bilgi gerektiren proje müellifi meslektaşlarımızın; proje hizmet faturalarında KDV oranının %18 den %8 ‘e indirilmesi için de çalışmalarımız ve girişimlerimiz devam ediyor. KDV oranı mutlaka %8 ‘e indirilmelidir. İnşaat maliyetlerindeki statik proje bedeli miktarı oranı yok denecek kadar az olmakla birlikte, meslektaşlarımızdan böylesine önemli bir hizmet için fatura bedellerinden istenen iskonto kelimesinin de ortadan kalkması gerekiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.