KANSER TEDAVİSİNDE MODERN VE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR

KANSER TEDAVİSİNDE MODERN VE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR

ABONE OL
11 Eylül 2023 11:38
KANSER TEDAVİSİNDE MODERN VE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KANSER TEDAVİSİNDE MODERN VE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR

Kanser sağlıklı hücrelerden gelişir ve kişiye ve kişinin tümörüne özel genetik şifreler taşır. Bu sebeple her kanserde, türü ve tedavi yöntemi aynı olsa da, alınan sonuçlar farklı olabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda kişiye ve tümöre özel tedaviler geliştirmek Tıbbı Onkoloji bölümü açısından oldukça önemlidir.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökmen Aktaş Tıbbi Onkoloji’de, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni yöntemlerin uygulandığını ve “Yeni nesil dizileme” ifade edilen yöntemle kanser hücresinin genetiği ve moleküler altyapısı 600’den fazla kanserle ilişkili genetik mutasyon belirlenerek ortaya konulabildiğini kaydetti.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökmen Aktaş sözlerine şöyle devam etti: Onkolojik tedavilerde uygulanan Yeni nesil dizileme yöntemi; bazen tümör hücresinden alınan bir biyopsiyle, bazen de hastadan alınan basit bir kan tahliliyle yapılabilmektedir. Bu tahlillerin neticesinde ulaşılan genetik incelemenin sonucunda da bir analiz yapılmaktadır. Bu analiz, hastalarımızın kişiye ve tümöre özel hangi tedavilerden ne kadar fazla fayda görebileceğini öngörebilmektedir. Bunun yanında verilen hangi tedavinin daha az yan etki yapabileceğini ve hastanın tedavisinin nasıl daha rahat geçirilebileceğiyle ilgili hekimlerin öngörüleri bulunabilmektedir. Geleneksel tedaviler ve kemoterapi ile bir çok yan etki ortaya çıkabilmektedir. Hastanın kan değerlerinde azalma, kusma gibi problemler meydana gelmektedir. Yeni nesil sekanslama adı verilen yöntem ile hastada hedefe yönelik bir tedavi belirlendiğinde, diğer bir ifade ile halk arasında ‘’Akıllı ilaç’’ olarak bilinen bu ilaçlar sayesinde, tedavideki yan etkiler oldukça azalmaktadır. Bu sayede oldukça iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bunun yanında, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirerek hastaların tedavi edilebildiği immünoterapilerimiz mevcuttur. Bu yöntem tek başına veya kemoterapi ve akıllı ilaçlarla birlikte kombinasyon şeklinde kullanıldığında olumlu, etkili, çok daha az yan etkiyle ve rahat bir tedavi süreciyle uygulama olanağına sahip olunmaktadır.’’ diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.