KUMAŞLARI 156 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLEN GAZİANTEP’TE MUHTEŞEM DEFİLE   

KUMAŞLARI 156 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLEN GAZİANTEP’TE MUHTEŞEM DEFİLE  

ABONE OL
10 Ekim 2022 13:11
KUMAŞLARI 156 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLEN GAZİANTEP’TE MUHTEŞEM DEFİLE   
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜ BU DEFİLEDE BİR ARAYA GELDİ

 Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı desteği ve TİM koordinatörlüğünde organize edilen “Doku Kumaş Tasarım Yarışması”, muhteşem bir defile ile final yaptı. Tekstil dünyasının, cemiyet hayatının ve ünlülerin yoğun ilgi gösterdiği defilede, “Dokuma”, “Örme” ve “Baskı” kategorilerinde yeni geliştirilen ve finale kalmaya hak kazanan kumaşlardan oluşan 60 parçalık kreasyon sergilendi. Ünlü tasarımcı Aslı Filinta Demir ve Sultan Gadimbayli ile stil danışmanı Ceylan Atınç’ın danışmanlığını yaptığı defile Tanem Sivar’ın sunuculuğunda Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde düzenlendi.

Türkiye tekstil ihracatının yüzde 21’ini tek başına gerçekleştiren, kumaşları bugün dünyanın 156 ülkesinde kullanılan Gaziantep’teki moda buluşmasında TİM Başkanı Mustafa Gültepe ile GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci önemli açıklamalarda bulundu.  TİM Başkanı Mustafa Gültepe; düşüncelerin, fikirlerin ürüne döndüğü yer olması bakımından bu tarz yarışmaların son derece önemli olduğunu kaydetti. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise, “Bu yarışmanın kaybedeni yok. Sektör kazandı, gençler kazandı, ülkemiz kazandı” dedi.  Gece, Gaye Su Akyol’un konseriyle son buldu.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde ikinci kez organize edilen “Doku Kumaş Tasarım Yarışması”, görkemli bir defile ile final yaptı. TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TİM Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekstil Sektör Kurulu Üyeleri, GAİB Yönetim Kurulu Üyeleri, birlik ve oda başkanları ile tekstil dünyasının önemli isimleri törende hazır bulundu.

Tanem Sivar’ın sunuculuğunu üstlendiği “Doku Kumaş Tasarım Yarışması” finali Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleşti. Mart ayında startı verilen ve genç tasarımcıların katılımına açık yarışmada ilk iki juri değerlendirmesini başarı ile geçen; “Dokuma”, “Örme” ve “Baskı” kategorilerinden toplam 30 yarışmacının kumaş tasarımlarından üretilen 60 parçalık kreasyon sergilendi. Finalistler bu önemli geceye ünlü tasarımcı ve stil danışmanları Aslı Filinta Demir, Sultan Gadimbayli ve Ceylan Atınç’ın danışmanlığında hazırlandı. Final değerlendirmesi sonucu her kategorinin ilk üç derecesi belli oldu. Buna göre; dokuma kategorisinde İrem Zeynep Gültekin birinci, Elif Demirbilek ikinci, Gökhan Gökgöz üçüncü; örme kategorisinde Nigar Demirtay birinci, Gizem Yılmaz ikinci, Damla Çarkçı üçüncü, baskı kategorisinde ise Şeyma Bayram birinci, Burcu Atay ikinci, Esra Eren ise üçüncü oldu. Dereceye girenler birbirinden değerli ödüllerin sahibi oldu. Her kategoride birinciye 150.000 TL, ikinciye 100.000 TL, üçünce 50.000 TL para ödülü verildi.  Ayrıca kategori birincileri Ticaret Bakanlığı desteği ile yurt dışında eğitim alma hakkı kazandı. Dereceye giren tasarımlar aynı zamanda “Faraway&Doku İş Birliğinde Kapsül Koleksiyon” olarak hazırlanıp satışa sunulacak.

“Doku Kumaş Tasarım Yarışması” finalinde bu yıl ilk defa “Tekstilde Sürdürülebilir Geleceği Tasarlamak Özel Ödülü” de verildi. “İSTİLA” temalı kreasyonu ile Elif Demirbilek, ödülün sahibi oldu. “Doku Kumaş Tasarım Yarışması” kapsamında her kategoride ilk beşe giren yarışmacılar yurtdışındaki tekstil ve moda fuarlarını ziyaret edecekler. Bütün finalistlere de iPad Air hediye edildi.

Mustafa Gültepe; Düşüncelerin Ürüne Döndüğü Yer Bu Tarz Yarışmalar

 

TİM Başkanı Mustafa Gültepe de konuşmasında tasarım ve inovasyonun önemine dikkat çekti ve şunları kaydetti: “Tasarım diyoruz, inovasyon diyoruz, AR-GE diyoruz, katma değerli ürün diyoruz.  İşte bu düşüncelerin, fikirlerin ürüne döndüğü yer bu tarz yarışmalar. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, böylesi yarışmaları ve çalışmaları destekliyor ve ülkemizi çok daha farklı noktalara taşıyacağına inanıyoruz.” İşbirliği, birlikte çalışma kültürü ve ortak aklın ödemine de dikkat çeken Mustafa Gültepe, “Böylesi projelerin, yarışmaların kaybedeni yok” dedi.

Ahmet Fikret Kileci; Bu Yarışmanın Kaybedeni Yok, Ülkemiz Kazandı

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı ve aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Mart 2022’de başlayan yarışma süreci hakkında bilgi verdi. Katma değeri yüksek, yaratıcı kumaş tasarımlarıyla Türkiye’nin ihracatına ve marka gücüne katkı sunma hedefiyle düzenlenen yarışmada emeği geçen herkese teşekkür eden Ahmet Fikret Kileci, “Bu yarışmanın kaybedeni yok, kazananı çok. Sektör kazandı, genç yarışmacı arkadaşlarımız kazandı, insanlık kazandı. Biz bu şekilde ülkemizi kendi sektörümüzde bir yerlere taşıyacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Aslı Filinta; Burada Yaratıcı Belleğimizi ve Köklerimize Bağlılığımızı Kutluyoruz

 

Gecede “Doku Kumaş Tasarım Yarışmasının” Stratejik Danışmanı Aslı Filinta da sahneye çıkarak hem “Tekstilde Sürdürülebilir Geleceği Tasarlamak Özel Ödülünü” takdim etti hem de kısa bir konuşma yaptı.  Aslı Filinta, “Çok kıymetli anlardayız; dünyada kollektif yaşamın ilk kez başladığı ve bugüne kadar da çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarındayız. Ve biz bu gece, böyle büyülü bir ortanda derine kök salmış yaratıcı belleğimizi ve bu köklerimize olan bağlılığımızı kutluyoruz. Sizlerin de destekleri sayesinde varlığımızı daha ileri götürecek olan genç nesille, yolu açmaya hep birlikte niyet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Jüride Türk tekstil markalarının önemli isimleri yer aldı  

 

İş ve cemiyet hayatının ilgi gösterdiği, ünlü oyuncuların davetliler arasında olduğu Doku Kumaş Tasarım Yarışmasının final jürisi de dikkat çekici isimlerden oluştu. AJK Tekstil Kurucu Ortağı KUTNİA CEO’su Julide Konukoğlu’nun başkanlığını yaptığı jüride şu isimler yer aldı: Faraway Marka Kurucusu Ayşe Boyner, TAGG Marka Kurucusu Gökay Gündoğdu, Elle Shoes Yönetim Kurulu Üyesi Suna Akar Çapan, Museforall Kurucusu Yasemin Ögün, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Akınal, Moda Tasarımcılar Derneği Eş Başkanı Özlem Kaya, HSM Moda Tekstil Kumaş Ar-Ge ve Satın Alma Direktörü Ozan Köse, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölüm Başkanı Prof. Dr. Biret Tavman Ertuğrul, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Kemal Can, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Giyim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Nesrin Önlü, Influencer ve İçerik Üreticisi Rachel Araz Kiresapi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.