OBA, GAİB İhracat Şampiyonluğunuda Aldı

OBA, GAİB İhracat Şampiyonluğunuda Aldı

ABONE OL
27 Aralık 2021 11:08
OBA, GAİB İhracat Şampiyonluğunuda Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” Teymur Continental Hotel’de gerçekleştirildi. Törende

nolvadex Prix: Achat en Ligne Sans Ordonnance

, 2020 yılında üretim, istihdam ve yüksek ihracat seviyeleri ile ülke ekonomisine katkı sağlayan firmalara ödül verildi. Büyük ilgi gören törene Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay,  TİM Başkanı İsmail Gülle, Gaziantep Miletvekileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantep iş dünyasının temsilcileri ve ihracatçılar katıldı. Gecede Türkiye’nin ihracat yıldızı Oba Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, ödülünü Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ve Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Kaplan’dan aldı.

HUBUBAT VE BAKLİYATIN DA ŞAMPİYONU
Oba Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, üretim, istihdam ve ihracatla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktan büyük gurur duyduklarını belirterek, “Oba Makarna olarak 8 yıldan bu yana sektöründe en fazla ihracat yapan firmayız. Dünya makarna ihracatının yüzde 10’unu tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektöründe de ihracat şampiyonuyuz.Yine 2020 yılı rakamlarına göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en fazla ihracat yapan firmasıyız” diye konuştu.
OBA, YENİLİKÇİ ÜRÜNLERE YÖNELDİ
Günlük 2 bin ton üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük makarna üreticisi olan OBA, son dönemde yeni sektör ve yenilikçi ürünlerle büyüyor. Oba Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü,  un, noodle ve peynir soslu makarnanın (mac&cheese) ardından  nişasta sektörüne de girdiklerini belirterek, “Yatırımlarımıza aralıksız bir şekilde devam ediyoruz. Avrupa ve Türkiye’de nişasta sektöründe önde gelen şirketlerden olan PNS Pendik Nişasta’nın yüzde 50’sini devraldık. Bu yıl imza attığımız 20 milyon dolarlık yatırımımızla 3 noodle ve 2 spagetti hattımızı 2022’de faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Faaliyete geçecek yeni noodle hatlarımızla aylık 90 milyon kapasiteyle Türkiye’nin en büyük noodle üreticisi olacağız” şeklinde açıklamada bulundu.
YENİ LEZZETLER BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Özgüçlü, şöyle devam etti: “Gaziantep, Sakara ve Pendik’teki üretim tesislerinde üretilen OBA ürünleri 105 ülkenin soflarına lezzet katıyor. Oba olarak, pandemiyle değişen tüketim alışkanlıklarını dikkate alarak FMCG (Hızlı tüketim ürünleri) ürün grubuna yöneldik. Son dönemde lansmanını yaptığımız Obamie Noodle ürünümüzle lezzet odaklı, hızlı tüketim ürünleri kategorisine girdik. Yine 2021’in ikinci çeyreğinde lanse ettiğimiz peynir soslu makarna (mac&cheese) iç pazarda oldukça yeni bir ürün olmasına rağmen kısa sürede yeni nesil tüketicinin beğenisini kazandı” diye konuştu.
GEMİ SAYISINI 20’YE ÇIKARACAĞIZ
Dünya genelinde yaşanan konteynır krizi nedeniyle 2021 yılında kendi denizcilik şirketini kurarak, müşterilerinin mağduriyetinin önüne geçtiklerini ifade eden Özgüçlü,  “Savana ShippingLine’ı kurarak armatörlük sektörüne adım attık.  Bu alanda da yatırımlarımız devam edecek. 5 olan gemi sayısını yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımla 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.