TÜRKİYE YERLİ TASARIM BAŞVURUSUNDA DÜNYA İKİNCİSİ

TÜRKİYE YERLİ TASARIM BAŞVURUSUNDA DÜNYA İKİNCİSİ

ABONE OL
27 Aralık 2023 12:25
TÜRKİYE YERLİ TASARIM BAŞVURUSUNDA DÜNYA İKİNCİSİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAKAN KACIR: 

“HEDEFİMİZ: TASARIM, MARKA, KATMA DEĞER ZİNCİRİNİ GÜÇLENDİRMEK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 2023 Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu’na göre; Türkiye’nin yerli tasarım başvuru sayısında dünyada 2. sırada yükseldiğini açıkladı.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) 2023 raporunda, fikri mülkiyette en çok yerli tasarım başvurusu yapan ülkeleri açıkladı. Raporda, son 10 yılda Türkiye’nin yükselişi dikkat çekti.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan, Bakan Kacır, “Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün yayımladığı 2023 Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu verilerine göre Türkiye, 2022 yılında yerli tasarım başvuru sayısında dünyada 2. sırada yer alıyor. Hedefimiz: Tasarım, marka, katma değer zincirini güçlendirmek” ifadelerini kullandı.

Bakan Kacır, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ise şu cümleleri kullanmıştı; “60 şehrimizde kurduğumuz 101 teknoparkımızda, 9 bin 951 girişimimizle teknoloji geliştirme yolculuğumuzu sürdürüyoruz. 1.623 Ar-Ge ve tasarım merkezine sahibiz.

Kurduğumuz bu altyapının neticelerini görüyor, meyvelerini alıyoruz. Bundan 21 yıl önce yerli patent başvurularında dünyada 39’uncu iken; Bugün yerli patent başvurularında 12’nci, marka başvurularında 4’üncü, tasarım başvurularında ise 2’nci sıradayız. Bu ülkede bir yıl boyunca yapılan yerli patent başvurusu 21 yıl önce ancak 414 iken, geçtiğimiz yıl bu sayı 9.009 oldu. Son 21 yılda ülkemizde bilimsel yayınların sayısı 9 bin 13’ten 48 bin 577’ye yükseldi. Sadece son 5 yılda dünyada en fazla bilimsel yayın üreten ülkeler arasında 20’inci sıradan 16’ncı sıraya çıktık.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.