Üretim Seferberliği

Üretim Seferberliği

ABONE OL
2 Kasım 2021 12:13
Üretim Seferberliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Dr. Bekir PAKDEMİRLİ başkanlığında. 4 Bakan Yardımcısı, 81 İl Müdürünün katılımı ile yapılan toplantıda, ülke tarımı değerlendirilerek “Tarımsal Üretim Seferberliği” startı verildi. “Bakanımız üretim sezonu boyunca tam kadro olarak sahada olacağız”

Bakan  Dr. Bekir PAKDEMİRLİ başkanlığında. 4 Bakan Yardımcısı, 81 İl Müdürünün katılımı ile yapılan toplantıda, ülke tarımı değerlendirilerek “Tarımsal Üretim Seferberliği” startı verildi. “Bakanımız üretim sezonu boyunca tam kadro olarak sahada olacağız” dedi.

Yapılan toplantıda “Birçok tarımsal üründe ve girdide küresel bazda büyük artışlar yaşanmakta. Uluslararası boyutta yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile üreticimizin girdi maliyetlerini düşürmek için 2021 yılı başında gübre desteklerini %100, sertifikalı tohum desteklerini ise özellikle hububatlarda %88 ile %166 arasında artırdık. Ancak son günlerde dünya genelinde hem gübre fiyatları, hem de gübre hammadde fiyatları tekrar artışa geçti. Petrol, doğalgaz gibi dış ticaret açığı verdiğimiz birçok gübre ham maddesinin fiyatlarındaki bu artışlar, tarımsal üretimimizi olumsuz yönde etkiliyor. Yaşanan bu gelişmeler karşısında Bakanlığımızın önceliği çiftçilerimizin korunması ve üretimde sürdürülebilirliği sağlamaktır. Bu amaçla, bu yıl hasat edilen BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR, YULAF ve TRİTİKALE için gübre desteğini % 25 oranında artırarak ödeyeceğiz. 2022 üretim yılı için de gübre desteği, hububat dahil tüm ürünlerde %100 artırarak ödeyeceğiz. Böylece BUĞDAY, ARPA, ÇAVDAR, YULAF ve TRİTİKALE için 16 lira olan GÜBRE desteğini, 2021 üretim yılı için dekara 20 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 32 lira olarak ödeyeceğiz. Diğer ürünlerde GÜBRE desteğini 2021 üretim yılı için dekara 8 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 16 lira ödeyeceğiz. 2022 üretim yılı için sertifikalı tohum desteğini ise buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için %50 artırarak dekara 24 lira ödeyeceğiz. Yapılan bu düzenleme ile ülkemiz için stratejik öneme sahip BUĞDAYda GÜBRE desteğini 4 kat SERTİFİKALI TOHUM desteğini ise 3 kat artırmış olacağız. Yine MAZOT desteğini ise MAZOT maliyetinin ortalama %50’sini karşılayacak şekilde düzenleyeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.