Yangın Söndürme Bombası Yaptı Teklif Yağdı!

Yangın Söndürme Bombası Yaptı Teklif Yağdı!

ABONE OL
25 Eylül 2021 13:03
Yangın Söndürme Bombası Yaptı Teklif Yağdı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya İnönü Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Murat Toptaş, yangınlarla mücadele için çok önemli bir cihaz geliştirdi. Toptaş’ın geliştirdiği ‘Yangın Söndürme Bombası’, birçok ülkenin dikkatini çekti. İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada’dan gelen teklifleri reddeden Toptaş, ürünün yerli ve milli olması için Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi ile anlaştı. İmzaların atılmasının ardından seri üretime geçilecek ‘Yangın Söndürme Bombası’, Türkiye’ye ciddi bir döviz girdisi sağlayacak.

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Murat Toptaş, 2019 yılında orman ve petrol boru hatlarında çıkacak yangınları söndürmek için ‘ Yangın söndürme Bombası’ geliştirmişti. İçerisinde yangın söndürmede oldukça etkili olan bor minerali malzeme içeren 180 kilogram ağırlığındaki bomba, devasa yangınlarda kullanılmak için tasarlandı. İsviçre, Japonya, Suud ve Kanada’dan birçok şirketin ilgi gösterdiği bomba için ilk adım yerli ve milli olarak atıldı. Bombayı geliştiren bilim adamı Toptaş, seri üretim için Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi ile prensipte anlaşmaya vardı. Önümüzdeki süreçte İnönü Üniversitesi ve TUSAŞ arasında anlaşma imzalanacak ve seri üretime geçilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.